Chrášťany, obec s 560 obyvateli, leží 8 km severozápadně od Rakovníka. Návštěvníci tady najdou základní a mateřskou školu, kulturní dům, několik obchodů a fotbalové hřiště.

Z kulturních památek za zmínku stojí tři barokní sochy na pískovcových podstavcích a kaple sv. Barbory, jejíž stavba se váže k pověsti o založení obce.

Sbor dobrovolných hasičů byl založen v roce 1883. Kromě běžných činností sboru se členové významně podílejí na životě obce a pracují s mladými hasiči. Zásahové jednotka kategorie JPO III  je v poplachovém plánu výjezdu HZS.

Každoročně, již od roku 1987, je pořádán Memoriál Jaroslava Beneše a Jiřího Ulricha, od roku 2014 i Václava Kounovského, kteří byli dlouholetými členy a funkcionáři sboru.

Před lety byl oheň v Chrášťanech častým hostem a za oběť tomuto zhoubnému živlu padly mnohé usedlosti a mnohá stavení. V dubnu 1883 vypukl požár v usedlosti čp. 22 a v krátké době bylo zachváceno třináct dalších. A jako by to nestačilo, během roku shořelo ještě několik dalších domů a stodol i s úrodou. Proto byl v září téhož roku ustaven první dobrovolný hasičský sbor v obci Chrášťany.

V roce 1886 byla zakoupena potahová ruční stříkačka a část výzbroje a výstroje. V čele sboru stáli zkušení funkcionáři. Patřili k nim i Václav Pařízek, první starosta sboru, a Jindřich Holý jako velitel.

Z doby 1. světové války se nezachovaly žádné záznamy o činnosti hasičského sboru. Po válce byla činnost obnovena, přistoupili noví členové, byla dokoupena výzbroj a výstroj. V roce 1933 byla zakoupena dvoukolová motorová stříkačka s veškerým vybavením od firmy Kolben – Daněk. Bezpečnost akce se tak výrazně zlepšila.

V letech 1938 – 1945 byla činnost hasičského sboru omezena. Hasičská organizace v té době znamenala jednu z mála možností, při kterých se lidé mohli shromažďovat, i když jednat se mohlo pouze o hasičských otázkách.

V padesátých letech došlo k přejmenování organizace na Československý svaz požární ochrany. Na jaře 1954 sestavil sbor v Chrášťanech požární družstvo, které začalo s pravidelným výcvikem a poprvé se zúčastnilo okrskové soutěže v Olešné. Od roku 1959 měli hasiči k dispozici dvoukolovou stříkačku DS 16 a starý automobil. V roce 1968 bylo požární vozidlo vyměněno za starý typ DVS Klekner, stříkačka DS 16 byla nahrazena novou PPS 12.

V roce 1973 bylo započato se stavbou požární zbrojnice, která byla dokončena v roce 1975. Prostory hasičské zbrojnice a klubovny slouží jak k pravidelné schůzové činnosti, tak ke školení a výcviku členů sboru.

V roce 1978 dostal sbor nákladní automobil AVIA A 30 valník, který byl pod vedením pana Kounovského staršího,  přestavěn pro uložení veškeré potřebné techniky. V roce 1988 byla sboru přidělena požární stříkačka PS8 a v roce 1990 cisternový automobil Š 706 RTHP CAS 25. Akceschopnost naší výjezdové jednotky se výrazně zlepšila – v současné době vyjíždí nejen k menším zásahům, ale prostřednictvím operačního střediska HZS je povolávána k zásahům v rámci okresu nebo jako záloha.

Sbor se zúčastňuje obou kol soutěží v požárním sportu na okrese a nepostupových netradičních soutěží. Do okresních soutěží se zapojuje také družstvo mladých hasičů.

Od roku 1986 je na počest dlouholetých členů SDH Chrášťany Jaroslava Beneše, Jiřího Ulricha a od roku 2014 také Václava Kounovského pořádána soutěž v požárním sportu, , která se těší zájmu a přízni hasičů nejen našeho okresu.